KOOPERATİFÇİLİK

Kooperatifçilik Sistemi Nedir?

GEÇMİŞTEKİ BAŞARILI ÖRNEKLERLE YOLUMUZA DEVAM EDİYORUZ

 Görkemli bir yapım ve basiretli bir yönetim başarısı olan İzmir Bayraklı‘da idareciler sitesi ve S.S. Antalya Pal City Konakları Arsa ve Konut Yapı Kooperatifi birinci etabı ile başarı ve becerimizi kanıtladık.

Vali Konaklari 2 projemize, İzmir‘deki İdareciler Sitesi ve Antalya Pal City Konaklari 1‘deki başarılarımızın haklı gururu ve büyük tecrübesiyle başladık.

İzmir idareciler sitesi vali konakları 1

Uzun mülki idare amirliği hizmetlerinde edindiğimiz tecrübenin, kazandığımız özgüvenin, icra ve idare etme ehliyetinin, projemiz için çok değerli bir beşeri sermaye olduğu inancını taşımaktayız.

GARANTİLİ KOOPERATİFÇİLİK NEDİR?

Yapı Kooperatifleri; özel ve tüzel kişilerin ekonomik güçlerini bir araya getirerek 1163 Sayılı kanun ve Ana Sözleşmelerine göre bir konuta sahip olmak amacıyla kurulan tüzel kişiliğe sahip bir kuruluştur.

Ülkemizde uzun süredir uygulanan yapı Kooperatifleri modeli amacı itibariyle son derece etkili ve yararlı olmasına rağmen kötü uygulamalardan dolayı, imajı ve algılanması çok iyi değildir. Bunun sebebi kooperatif yönetiminde bulunan kişilerin bilgisizliği, beceriksizliği, sağlıklı olmayan davranışlarıdır.

Bunun sonucu olarak inşaatlar vaad edilen sürede bitirilmemekte yıllarca sürüncemede kalarak neredeyse babadan oğula geçmekte, kalitesiz yapılar olarak ortaya çıkmakta, genellikle de pahalıya mal edilmektedir. Bu kötü uygulamalar ve sonuçlar nedeniyle neredeyse her ailenin bir kötü kooperatif hikayesi bulunmaktadır.

Turan Eren’in öncülüğünde bugüne kadar kurulan yapı kooperatiflerde Türkiye deki bu yanlış uygulamaların hiçbiri bulunmamaktadır. Şöyle ki ;

1- Başta yıllarca mülki idari amirliği yapmış çalışmaları ile Türkiye de örnek olmuş Turan Eren olmak üzere, yönetim ve denetimde yer alan kişiler önemli ölçüde bilgi, tecrübe ve sorumluluk sahibi kişilerden oluşturulmaktadır.

2- Konut yapılacak alan iyi bir araştırma ve incelemeden sonra seçilmektedir. Seçilen bu alanlar şehrin gelişmesine uygun bir alanda olup, kısa sürede gerek arsa gerekse üzerimde yapılan konut önemli ölçüde pirim yapmaktadır. Bu güne kadar yapılan konutlar ve üzerinde yapılan arsalar değerlerini kısa sürede ikiye katlamışlardır.

3- Yapılmakta olan konut planları büyük bir özenle tasarlanarak gerek mekânsal alanlar gerekse mimari görsellik titizlikle hazırlanmaktadır. Mekânsal alanlar ferah ve rahat,

rn mimari görsellikler Türk mimari sanat ve kültürüyle uyumlu, estetik projeler son derece başarılı mimarımız tarafından üretilmektedir.

4- İnşaatta kullanılan tüm malzeme ve işçilik mutlaka birinci sınıf olarak seçilmekte ve yerine uygulanmaktadır. Kalitesiz hiçbir malzeme ve işçiliğin inşaat alanına girmesine müsaade edilmemektedir.

5- Uygulamayı kontrol eden ve yaptıran teknik kadro da özenle seçilmektedir. Yetenekli, başarılı, tecrübeli, dürüst, sorumluluk sahibi insanlardan oluşturulmaktadır.

6- Konutları inşaat edecek yüklenici önemli bir inceleme ve araştırmadan sonra özenle seçilmektedir. Her şeyden önce dürüst bir ahlaka sahip, eğitimli, bilgili, tecrübeli, uygulamada başarılı kişi veya kişiler seçilmektedir.

7- Finansman sistemi mutlaka bir veya birden faza banka ile birlikte yürütülmektedir. Banka veya bankalar daha arsa alımı sırasında kooperatifimizle birlikte işin paydaşı olarak devreye girmekte, arsanın alımına kredi olarak katkı sağlamanın yanında, üyelerimize bir yıl ile on yıl arasında ekonomik durumlarına ve ödeme gücüne uygun, son derece ucuz kredi sağlamaktadırlar. Bu faiz oranları, birlikte kurulan sistem sayesinde, neredeyse Türkiye’nin en uygun faizi seviyesinde bulunmaktadır.

Kısacası güçlü bir finans desteği Kooperatifimizin arkasına alınmaktadır. 8- Üyeler alınırken hiç kimse incitilmeden ama seçici davranılarak alınılmaktadır. Üye olarak alınmayan tek insan kötü komşu olacağı düşünülen insanlardır. Çünkü sadece güzel konutlar yapmak güzel siteler yaratmak yeterli değildir. Bizim için önemli olan diğer bir hususta iyi komşuluk ilişkilerinin olduğu, güvenli, mutlu, güzel siteler oluşturmaktır.

9- Kooperatifimiz üyelerden arsa bedelini peşin alıp üye yaptıktan sonra, ödeme düzenini tamamen anlaşmalı banka üzerinden yürütmektedir. Üye peşinatını ödedikten  sonra anlaşmalı bankaya müracaat ederek ödeme gücüne göre uygun faiz oranları ile bir yıl ile on yıl arasında istediği miktardaki krediyi istediği süreyle kullanabilmektedir.

Kooperatif çek, senet, taksit işlemlerine girmemektedir. Banka kredi işlemini tamamladıktan sonra işlem evraklarını Kooperatife intikal ettirmekte, Kooperatifte tapu idaresinde üyeye ait konutun üzerine banka adına ipotek işlemi yaptırmaktadır. Böylece Kooperatif, banka, yüklenici ve üyelerimiz arasında cereyan edecek tüm para işlemleri açıkça belli olduğu için her türlü ödeme zamanında yapılmakta, İş ve işlemler taraflar için hiçbir risk oluşturmadan kurulan sağlıklı sistemle yürütülmektedir.

10- Kurulan ve belli bir sistem dahilinde işleyen düzen sonucunda konutlar taahhüt edilen zamanda bitirilmektedir.

11- Kooperatif olarak şeffaflığa büyük bir özen gösteriyoruz. Gerek hesaplarımız gerekse inşaat alanındaki uygulamalarımız şeffaf olarak yürütülmektedir.

Bu da kooperatifimize karşı olan güveni fazlasıyla artırmaktadır.

SONUÇ OLARAK ; kaliteli, konforlu, donanımlı, güvenli, mimari yönden estetik ve sanatsal özelliği olan, yerden ısıtmalı, akıllı ev sistemli konutlar ve siteler uygun fiyatla üretilerek kısa sürede bitirilmektedir.

Kooperatifimizin kurduğu bu sistem ülkemizde kurulan en uygun ve en başarılı yapı kooperatifi sistemidir.

İLETİŞİM


Osman Gazi Caddesi Vali Konakları 2 Sitesi No:355 CZ Blok Zemin Kat Döşemealtı - Antalya

0 850 304 0 450

0 242 443 31 26

0 242 443 31 27

info@valikonaklari.com